, Poradniki

5 sposobów na lepsze zdjęcia uliczne

Te artykuły także cię zainteresują:

Popularne produkty:

2 odpowiedzi na “5 sposobów na lepsze zdjęcia uliczne”

 1. mk pisze:

  Art. 81.
  1. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.
  2. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:
  1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych;
  2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.

 2. Błażej pisze:

  W niektórych krajach, w tym w Polsce, dochodzą kwestie prawne związane z publikowaniem wizerunku. O ile robimy zdjęcia „do szuflady” to nie ma problemu bo przepisy nie zakazują robić zdjęć ale zabraniają publikacji zdjęć, na których można rozpoznać osobę jeśli ta osoba nie wyraziła zgody na taką publikację. Nawet zwykłe pytanie i ustna zgoda nie wystarczą bo taka osoba może się rozmyślić i gdy dowie się o publikacji może pozwać fotografa. Dlatego ja, na przykład, rzadko podejmuję się street photo, a jeśli już to mam takie kadry w przysłowiowej „szufladzie” do wglądu dla rodziny lub znajomych. Podobno najlepiej jest w krajach azjatyckich gdzie ludzie nie widzą problemu w fotografowaniu ich na ulicy czy w miejscu pracy. Ja nie mam żalu do Polaków czy innych narodowości, że niekoniecznie chcą się zgadzać na publikację ich twarzy. Często sam bym nie chciał by mnie „pokazywano” na zdjęciach:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


reklama