Spis treści
- Co oceniamy w aparatach?
- Canon EOS 600D
- Canon EOS 700D
- TEST: Budowa i ergonomia
WYGLĄD / ERGONOMIA
Są prawie identyczne. Prawie
EOS-y, znane też na innych kontynentach pod nazwą „Rebel”, są klasycznymi lustrzankami. Nie są tak do końca amatorskie, jako że Canon ma jeszcze prostszą serię 4-cyfrową, natomiast nie można ich też zaklasyfikować jako sprzętu profesjonalnego. Ot, dla średnio-wymagających amatorów będzie to sprzęt jak znalazł.
Kolorystyka obydwu sprzętów jest tradycyjnie czarna, z białym logo i nadrukowanymi oznaczeniami modeli. Z frontu trudno o jakąkolwiek różnicę w wyglądzie. Jedynie otwór mikrofonu po prawej stronie 600D pozwoliłby urządzenia odróżnić, gdybyśmy zakryli oznaczenia.
Jakość wykonania również jest bardzo zbliżona; 700D oferuje jedynie lepsze pokrętło trybów, które nie tylko kręci się dookoła własnej osi, ale oferuje też tłoczone ikonki – względem nadrukowywanych w 600D.
Drugą różnicą, jaką tu prawdopodobnie zauważycie, jest właśnie stereofoniczny mikrofon w 700D, umiejscowiony nad gorącą stopką. Na górnym panelu widać też przycisk DISP na 600D i wygodniejszy dostęp do trybu filmowego w 700D; wystarczy bowiem ruszyć dźwignią, zamiast obracać pokrętło do samego końca.
Lewy bok kryje dwie zaślepki, za którymi umieszczono gniazdo mikrofonowe, gniazdo wężyka spustowego, wyjście A/V i gniazdo HDMI. W obydwu przypadkach mamy do czynienia z tym samym zestawem złączy.
Prawy bok to z kolei tylko i wyłącznie slot na karty microSD. Wygląda to tak:
Największe zmiany zaszły na tylnym panelu związane są z dodaniem panelu dotykowego do monitora LCD. Niby to nic, niby nieprzydatne, ale w praktyce pomaga szybciej zmienić wybrane parametry – zwłaszcza wtedy, gdy aparat mamy na statywie. Osobiście byłem nastawiony sceptycznie do pomysłu dotykowego wyświetlacza w jakichkolwiek lustrzankach, jednak z czasem przekonałem się do niego w stu procentach.
Z racji na klasyfikację sprzętów, w obydwu brakuje drugiego pokrętła, jakie zawsze można spotkać w profesjonalnych korpusach. Trudno to też traktować jako wadę, bo jeśli ktoś potrzebuje pracować w trybie manualnym, to wystarczy skorzystać z przycisku AV i, przytrzymując go, kręcić pokrętłem pod palcem wskazującym.
Komfort pracy jest w 600D i 700D zbliżony, jednak po stronie plusów tego ostatniego trzeba zapisać w pełni obrotowe pokrętło trybów, dotykowy ekran i lepszą dźwignię, zwłaszcza wtedy, gdy często korzystamy z filmowania.
OCENA: WYGLĄD I ERGONOMIA
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- Canon EOS 700D9
- Canon EOS 600D8
Spis treści
- Co oceniamy w aparatach?
- Canon EOS 600D
- Canon EOS 700D
- TEST: Budowa i ergonomia
Ceny w sklepach
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
„600D ma tendencję do nadmiernego ocieplania obrazu, nadawania mu wyższej temperatury barwowej.”
Błąd: im wyższa temperatura barwowa tym obraz jest zimniejszy.
… ale za test i porównanie dzięki – bardzo przydatne. 🙂
Ja mam Canon 600D i nie mam takiego problemu 🙂 Może masz jakiś niepoprawnie działający model 🙂
ja mam Canona 600D i jestem z niego zadowolony jedyna wada… przydał by sie lepszy obiektyw ale trzeba uzbierać na niego dzięgi czyli jakąś wartość samego aparatu
Dzięki za test, sam się zastanawiam który kupić i na 99,9% wybiorę EOS 600D, ponieważ za zaoszczędzone pieniądze można kupić kilka przydatnych akcesoriów 🙂
Albo lepsze szkło.