>
Kategorie: PoradnikiSoftware

Najlepsze darmowe programy do montażu filmów (2021)

Najlepszy darmowy program do obróbki filmów? W sieci znajdziemy sporo ciekawych narzędzi, które sprawdzą się również przy profesjonalnej produkcji.

Ostatnim razem polecaliśmy najlepsze darmowe programy do obróbki zdjęć. Dziś kolejna porcja aplikacji, za które nie zapłacisz ani złotówki. Tym razem zebraliśmy darmowe programy do montażu filmów.

Lightworks

Lightworks

To program, na którym montowano niemało hollywoodzkich filmów, jak chociażby „Wilk z Wall Street”. Jest to zaawansowane narzędzie do kompleksowej obróbki filmów. Dostępny jest w wersji darmowej i pro – ta pierwsza posiada wszystkie najważniejsze funkcje. Fakt, że pracują w nim profesjonaliści oznacza jedno – nie jest to najłatwiejszy w obsłudze program. Trzeba będzie poświęcić nieco czasu, by nauczyć się jego obsługi.

Software obsługuje większość popularnych formatów filmowych, wraz z nim instalują się potrzebne kodeki. Jednak jako wadę użytkownicy wskazują to, że na dysku można zapisać tylko filmy w rozdzielczości 720p, natomiast projekty w wyższej rozdzielczości można eksportować bezpośrednio na YouTube lub Vimeo.

HitFilm Express

HitFilm Express

HitFilm Express również dostępny jest w wersjach płatnej i darmowej. Ta druga pozbawiona jest między innymi niektórych przydatnych pluginów, jednak to, co dostajemy za darmo powinno wystarczyć, by zapewnić nam komfortową pracę. Obsługa programu jest nieco łatwiejsza niż w przypadku Lightworks, ale też będziecie musieli poświęci chwilę, by się jej nauczyć.

Program oferuje niemałe możliwości, a gdy już się go nauczycie, montaż filmów będzie dla Was wygodny i przyjemny. Zaletą programu jest to, że wykorzystuje akcelerację procesora, by zapewnić sprawną pracę. Na słabszym komputerze program nie będzie działał dobrze, warto więc instalować go na mocniejszych sprzętach.

Shotcut

Shotcut

Shotcut oparty jest na otwartej licencji, a jego zaletą bez wątpienia jest prostota. Program posiada prosty i przejrzysty interfejs i wspiera wszystkie popularne formaty wideo. Posiada też niemało wtyczek i dodatkowych opcji, które sprawiają, że oprócz montażu możemy też zająć się warstwą wizualną filmu.

Program cały czas jest aktualizowany, a w internecie znajdziemy sporo wtyczek, które dają wiele dodatkowych funkcji. Program wykorzystuje wsparcie karty graficznej, zapewniając płynny montaż i szybki rendering gotowych materiałów. Z racji prostego interfejsu nie będziecie potrzebować wiele czasu na to, by opanować program na przyzwoitym poziomie.

VSDC Free Video Editor

VSDC Free Video Editor

Kolejny program na naszej liście znowu jest bardzo zaawansowany. Aż dziw bierze, jak wiele zdziałać mogą darmowe narzędzia. VSDC Free Video Editor posiada nowoczesny i przejrzysty wygląd interfejsu, ale nie jest to program o podstawowych możliwościach. Pozwala nie tylko montować filmy, ale również dokonywać ich obróbki. Możemy przycinać wideo na szerokość czy wysokość oraz nakładać różne efekty.

Program zapisuje klipy w maksymalnej rozdzielczości Full HD przy prędkości 30 klatek na sekundę, choć wgrywać możemy „surówkę” nagraną w 120 klatkach. VSDC oferowany jest w opcji dla systemów 64-bitowych, co gwarantuje szybką i płynną pracę. Bardzo łatwo jest opanować jego obsługę, bo jest dość intuicyjny. Możliwości programu pozwalają też na obróbkę filmów 360 stopni, a także korzystanie z profili kolorystycznych LUT.

Nuke

Nuke

Kolejną propozycją na naszej liście jest Nuke. Program ten pozwala nie tylko montować filmy, ale również tworzyć efekty specjalne. Program pozwala między innymi dodawać efekty 3D do filmów, jak również kluczować tło nagrane na greenboksie i podkładać nowe. Dlatego też Nuke znacznie wykracza poza poziom typowych programów do montażu wideo.

Program sprawdzi się dobrze w rękach początkujących osób chcących tworzyć efekty specjalne w filmach, takie jak np. lens flares. Do tego wszystkiego program pozwala poprawić obraz, usuwając, chociażby zniekształcenia obiektywu. Nie brak też narzędzi do zaawansowanego color gradingu gotowych filmów. Gotowe materiały zapiszemy w jakości Full HD. Program dostępny jest także w płatnych wersjach, z większą ilością opcji. Z wersji darmowej korzystać można tylko przy projektach niekomercyjnych.

OpenShot Video Editor

OpenShot Video Editor

OpenShot Video Editor to program, który łączy w sobie wiele zaawansowanych funkcji i prostotę obsługi. Interfejs jest przejrzysty a obsługa programu bardzo intuicyjna. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy już nauczymy się go obsługiwać, OpenShot da nam naprawdę sporo. Program posiada wiele efektów i pluginów, które pozwolą na znacznie więcej niż tylko zmontowanie materiałów wideo i muzyki. Mamy do dyspozycji wiele przejść, efektów 3D, czy filtrów kolorystycznych.

Nie brak też możliwości wstawiania animowanych napisów, jak i korzystania z kanału alpha, a co za tym idzie – można pobrać wiele animacji i grafik z internetu, które potem nałożymy na filmy. Dlatego też OpenShot to jedna z najciekawszych pozycji na liście. Idealnie nada się dla początkujących, bo jest prosty w obsłudze, ale jednocześnie zapewnia całą masę opcji twórczych, które pozwolą tworzyć efektowne filmy.

Avid Media Composer First

Avid Media Composer First

Avid Media Composer First to darmowa wersja jednego z najpopularniejszych programów do montażu. Na Avidzie pracuje bardzo wielu montażystów telewizyjnych, jak i filmowych. Z użyciem tego programu zmontowano większość hollywódzkich hitów.

Co oferuje darmowa wersja? Okazuje się, że całkiem sporo. Program daje dokładnie te same wtyczki i pluginy, co płatna wersja. Można zatem używać wielu ciekawych narzędzi obróbki obrazu, w tym color gradingu. Jednym słowem – da się nim naprawdę nieźle pobawić.

Czego brakuje? Ograniczenia są spore, choć dla wielu amatorów nie będą one problemem. Pierwszym jest maksymalna ilość ścieżek – nie więcej niż 4 wideo. Dla zawodowca to duży problem, dla amatora – praktycznie niezauważalny brak. Kolejne ograniczenie to maksymalny format zapisu – „tylko” Full HD. Uważam więc, że te ograniczenia nie będą problemem dla większości osób montujących proste projekty.

Kdenlive

Kdenlive 18

Kdenlive  to jeden z najprostszych programów, jakie znajdziemy. Nie zabiera dużo miejsca na dysku i jest banalny w obsłudze. Idealnie nada się w sytuacji, gdy akurat potrzebujemy szybko zmontować prosty filmik. Zarówno jego pobranie, jak i instalacja i późniejsza praca na nim nie zajmą wiele czasu. Interfejs jest przyjazny użytkownikom, a praca intuicyjna. To jednak nie oznacza, że program ma bardzo małe możliwości.

Jak się okazuje, oferuje całkiem sporo. Pozwala na nieliniowy montaż kilku ścieżek wideo i audio. Obsługuje większość najpopularniejszych formatów wideo. Posiada również wiele przejść, możliwość nakładania napisów, zmiany kolorystyki obrazu itp. Zdecydowanie warto zainteresować się tym narzędziem, bo do niewielkich i prostych projektów sprawdzi się wręcz idealnie.

Avidemux

Avidemux

To program, który jest tak prosty, że obsłużą go przedszkolaki, a jego interfejs przypomina aplikacje z lat 90. ubiegłego wieku. Jednak w programie tym drzemie duża moc. Kryje się ona właśnie w tej prostocie, która sprawia, że to narzędzie idealne wtedy, gdy musimy coś szybko przyciąć albo połączyć.

Program oferuje możliwość łączenia kilku klipów w jeden, jak również dzielenia dużego klipu na części. Jeśli tylko poszczególne części mają ten sam format i zbliżony bitrate, Avidemux łączy klipy w jeden plik, nie renderując materiału. Oznacza to, że godzinny materiał z sześciu 10-minutowych fragmentów połączymy w kilka minut, nie tracąc przy tym na jakości.

DaVinci Resolve

DaVinci Resolve

Na koniec klasyk i bez wątpienia najlepszy darmowy program na rynku. DaVinci Resolve w wersji bezpłatnej oferuje ogrom możliwości, którego nie powstydziłyby się płatne programy. Ba, wypada nawet lepiej od większości pod jednym względem – color gradingu. Z założenia program powstał jako narzędzie do zaawansowanego kolorowania filmów. Obecnie używany jest też do montażu i oferuje wszystkie potrzebne narzędzia. Nie ma więc problemu z montażem wielu ścieżek, renderowaniem materiału w 4K, zapisywaniem dźwięku przestrzennego itp.

Do tego narzędzia do kolorowania są niesamowicie zaawansowane, dzięki czemu możemy zdziałać cuda i obrobić dany materiał filmowy tak, jak obrabiamy zdjęcia w Lightroom’ie, w tym z nakładaniem efektów punktowo itp. Nie brak też możliwości korzystania z LUTów, a nawet ich tworzenia.

To obecnie najbardziej zaawansowane narzędzie na rynku, które sprawia, że poważnie należy się zastanowić, czy warto płacić za program do montażu, skoro za darmo możemy dostać coś takiego. Największy minus? Bardzo skomplikowana obsługa. Potrzebne jest wiele godzin tutoriali i nauki, by przeciętny użytkownik zaczął sobie radzić z tym programem.

To również warto przeczytać!

Jeśli szukasz dobrego aparatu, warto sprawdzić nasz TOP-10 najlepszych aparatów oraz zestawienie polecanych bezlusterkowców.

Mamy również listę najlepszych aparatów dla amatora oraz TOP najciekawszych superzoomów, jak również TOP-10 aparatów pełnoklatkowych.

Dla miłośników filmowania aparatami przygotowaliśmy zestawienie najlepszych akcesoriów dla filmowca, jak również artykuł o polecanych aparatach dla vlogerów oraz oczywiście TOP-10 najlepszych aparatów do nagrywania filmów.

Szukasz aparatu w ramach konkretnego budżetu? Zerknij na nasze poradniki tematyczne:

To oczywiście nie wszystko. Mamy również szereg innych poradników, w których m.in. podpowiadamy, jaki wybrać darmowy program do obróbki zdjęć, wybieramy najlepsze aplikacje dla fotografa oraz podpowiadamy, jaką darmową chmurę warto teraz wybrać.

Więcej ciekawych wpisów znajdziesz w sekcji polecanych artykułów na fotoManiaK.pl.

Dominik Patoła

Disqus Comments Loading...

Najnowsze artykuły

LAMAX X5.2. Czy ta tania kamera to konkurencja dla GoPro?

Rynek kamer sportowych ma się dobrze. LAMAX X5.2 to kamera, która wyglądem przypomina GoPro. Kosztuje…

2024-04-27

Drukarka do zdjęć za mniej niż 100 zł. Skorzystaj z tej promocji!

Za jedyne 99 zł możesz kupić drukarkę do zdjęć. Wszystko dzięki tej promocji, w której…

2024-04-26

Wiadomość dnia: Sigma i Tamron z obiektywami dla Canon EOS RF

Na ten moment czekaliśmy za długo, ale w końcu nadszedł. Tanie obiektywy EOS RF pojawiły…

2024-04-23

Najlepsze aparaty cyfrowe 2024 według TIPA

Ogłoszono właśnie tegorocznych zwycięzców TIPA World Awards. Oto najlepsze aparaty, które warto mieć. Każdy znajdzie…

2024-04-20

Uniwersalny i szeroki zoom: Sony FE 16–25 mm F2.8 G

Bardzo ciekawe szkło wzbogaciło ofertę Sony. Zoom FE 16–25 mm F2.8 G oferuje nieoczywiste parametry,…

2024-04-17

LUMIX S5 II i S5 IIX z funkcjami kamer filmowych. Musisz to zainstalować

LUMIX S5 II i S5 IIX to świetne aparaty, które mogą być jeszcze lepsze. Oba…

2024-04-16

Wraz z naszymi partnerami stosujemy pliki cookies i inne pokrewne technologie, aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym. Używamy plików cookies, aby wyświetlać swoim Użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy oraz w celach analitycznych i statystycznych. Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej oraz naszych partnerów. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.

Polityka Cookies