REKLAMA TP
niedziela, 7 sierpnia 2011, Szymon Marcjanek

Sony Cybershot DSC-HX9V – test fotoManiaKa

sony-dsc-hx9v-tablica17

0 odpowiedzi na “sony-dsc-hx9v-tablica17”

  1. Szymon Marcjanek pisze:

    @adonai

    Witam serdecznie. Niestety, kompakty z zasady nie są najlepszym wyborem, jeśli zależy Pani na filmowaniu w warunkach ograniczonego dostępu do światła – tutaj należałoby już pomyśleć o jednej z nowszych lustrzanek, zbudowanych w oparciu o matrycę CMOS, z obsługą wyższych czułości ISO.

    Nie zmienia to jednak faktu, że (na przykład ze względu na cenę lub gabaryty) lustrzanka nie musi leżeć w kręgu Pani zainteresowań. W takim wypadku, spokojnie może Pani rozważyć zakup Sony HX9V – jak na tą klasę aparatów, będzie to dobry wybór. Jako alternatywę może też Pani ewentualnie rozważyć zakup FinePix HS20 EXR – to kompakt podobnie jak Sony oparty na matrycy EXR CMOS (która stosunkowo dobrze radzi sobie w warunkach niedostatku światła), ale z racji tego że jest super zoomem, oferuje dużo większe możliwości przybliżenia obrazu – przyda się w czasie fotograficznego polowania na wilki. 😉 Z góry jednak uprzedzam – jako kamera lepiej sprawdzi się Sony.

    Pozdrawiam serdecznie

  2. Bruce pisze:

    Witam
    Mam pytanie odnośnie różnic między modelami Sony HX7V a HX9V. Czy poza rożnym zoomem jest jakaś doszczelniana różnica pomiędzy tymi modelami? Obecnie używam hybrydy i wiem z doświadczenia, ze maksymalny zoom jest przeze mnie używany rzadko więc szczególnie mi na nim nie zależy…
    Kompaktu potrzebuje przede wszystkim do podróży- zależny mi na jakości zdjęć i filmów.
    Pozdrawiam

  3. Szymon Marcjanek pisze:

    @Bruce: pomijając kwestie optyki, różnice dotyczą głównie warstwy oprogramowania. HX9 posiada tryb HDR i więcej trybów nastaw, nie jestem również pewien, czy ręczne ustawienie ostrości nie jest obecne tylko w „dziewiątce” (to należałoby sprawdzić – to może być błędna teza). Poza tym – to niemal identyczne aparaty. Pozdrawiam serdecznie

  4. Natalia pisze:

    Witam!
    Chciałabym kupić nowy aparat, do tej pory używałam Olympusa SP-550OUZ, przyznam szczerze, że to był mój pierwszy aparat i jedyne czym się kierowałam to dużym zoomem. Od razu przyznaję się, że nie znam się na aparatach cyfrowych i pewnie nigdy w pełni nie wykorzystałam opcji mojego aparatu :). Poza ten aparat jest dość duży i nie zawsze jest to poręczne.
    Jak już napisałam nie znam się na aparatach, chciałabym coś prostego w obsłudze, ze sporym zoomem, aparat powinien robić bardzo dobre zdjęcia w ruchu, mieć funkcję nagrywania filmów z dźwiękiem o dobrej jakości :).
    Trochę poczytałam w internecie o różnych aparatach i chyba znalazłam cztery, którymi byłabym zainteresowana:
    1. Nikon S9100
    2. Sony Cyber-shot DSC HX9V
    3. Panasonic TZ20
    4. Olympus SZ-30MR
    Bardzo interesuje mnie Pana opinia, nawet byłabym zadowolona, gdyby to Pan podjął za mnie decyzje i wskazał Pana zdaniem najlepszy aparat, który powinnam kupić :).
    Pozdrawiam serdecznie!

  5. Szymon Marcjanek pisze:

    @Natalia:

    Witam serdecznie. Bazując na tym, co Pani napisała, wydaje mi się że najlepszym wyborem może być model Sony HX9V – to dobry kompakt, który jest świetnie przygotowany od strony automatyki i posiada w zasadzie wszystko, czego Pani w aparacie szuka. Jest tu dobry tryb filmowy, nagrywanie dźwięku w stereo, 16-krotne zbliżenie, a do tego jeszcze cały pakiet rozmaitych usprawnień 🙂 Pozdrawiam

  6. Tobiasz pisze:

    witam Panie Szymonie zastanawiam się nad kupnem aparatu. ponieważ jest to mój pierwszy aparat kompaktowy nie chce aby był tez taki tani.zamiaruje wydać max 900zł i zastanawiam sie nad fujifilm f 550exr a nikonemS9100. co Pan o tym myśli? proszę o odp na maila dziekuje i pozdrawiam

  7. Haus pisze:

    Witam! Chciałbym kupić ten aparat, ale zastanawia mnie jedna rzecz. Czy przy rejestrowaniu filmów w 1080p mogę przełączać ilość klatek między 50 a 60? W jednych sklepach na stronie napisane jest, że aparat nagrywa w 1080p50 a na innych, że w 1080p60. Jak to jest? Pozdrawiam.

  8. Szymon Marcjanek pisze:

    @Haus: wybór pomiędzy 50 a 60 zależy od wybranego standardu zapisu – my używamy PAL (więc dla nas jest przygotowany 50p) a na zachodzie popularny jest NTSC (60p). Z reguły aparaty obsługują oba tryby zapisy. Pozdrawiam

  9. Haus pisze:

    @Szymon Dziękuję za odpowiedź 🙂 Zgadza się – z reguły aparaty obsługują oba standardy – 50 i 60. Ale czy HX9V obsługuje oba? Zależy mi bardzo na możliwości nagrywania w 60p. Z Pana odpowiedzi nie mogę wywnioskować czy rzeczywiście w tym aparacie można przełączyć standardy w menu. W Sony Centre powiedziano mi, że nie można. Więc chyba mi przyjdzie sprowadzić ten aparat z regionu gdzie jest NTSC…

  10. Ola pisze:

    Witam,
    Nad aparatem zastanawiam się ok miesiąca 🙂 i najwyższa pora podjąć decyzję.Ponieważ, jak się okazało, nie jestem do tego zdolna 😉 (mam bardzo blade pojęcie )bardzo Pana proszę o ostateczny i decydujący głos w moim przypadku.
    czego oczekuje od aparatu:
    dobre fotki na szkolnych przedstawieniach, możliwość nagrania filmów z nastawieniem na dzwięk/muzykę, wakacyjne pejzaże, zdjęcia z rozmytym tłem, piękne kolorystycznie fotki, cena ok 1000zł, niezbyt skomplikowana, szybka obsługa, ładny design. Mowa oczywiscie o aparacie kompaktowym- do torebki;) Zastanawiam się nad powyższym Sony HX9V i Panasonic TZ20. W Sony wadą dla mnie jest osłona akumulatorka i możliwośc ładowania tylko przez kabel(o ile dobrze zrozumiałam). W Panasonicu wadą podobno są filmy, ale ma za to fajne efekty przy zdjeciach. W fotojokerze proponowano mi Sony NEX C3, ale pomijając cenę wydaje się być zbyt zaawansowany dla mnie. Potrzebuję aparatu tzw dyżurnego, do wszystkiego: do fotografowania dzieci, widoczków i nagrywania filmów. Zależy mi również na ładnym designie aparatu.
    Może ma Pan jakąś alternatywę, lepszą propozycję.Pana zdanie pozwoli mi w końcu zakończyć wieczny proces zastanawiania się;
    Pozdrawiam serdecznie

  11. Szymon Marcjanek pisze:

    @Haus: Przyznam szczerze, nie pamiętam na 100% jak wygląda kwestia przełączania trybów w HX9V, a nie mamy tego aparatu w tej chwili w redaKcji i nie chcę wprowadzać Pana w błąd. Skoro jednak Sony Centre twierdzi, że takiej opcji nie ma, cóż może być to prawdziwe. Dla pewności sprawdziłbym to jednak na jakimś egzemplarzu wystawowym w większym sklepie z aparatami – to popularny model, więc nie powinno być z tym chyba problemu. Jeśli uda mi się potwierdzić jedną lub drugą opcją w praktyce, na pewno o tym napiszę poniżej. Jeśli natomiast Panu uda się ta sztuka szybciej, bardzo proszę o komentarz – to przydatna informacja. Pozdrawiam serdecznie.

  12. Szymon Marcjanek pisze:

    @Ola: Witam. Mogę Pani szczerze polecić HX9V – biorąc pod uwagę podane przez Panią wymagania, ten sprzęt naprawdę jest niezłym wyborem. Gdybym miał z tych dwóch urządzeń wybrać sprzęt dla siebie, sięgnąłbym zapewne po TZ20, ale to z racji tego, że cenię sobie duże możliwości konfigurowania kompaktu pod siebie – z tego co Pani napisała wynika, ze Pani tego nie potrzebuje, więc wybór Sony będzie w mojej opinii trafniejszy. Pozdrawiam

  13. Ola pisze:

    Bardzo dziękuję Panie Szymonie za ekspresową odpowiedz.
    Mam tylko jeszcze pytanko odnośnie klapki, osłonki akumulatora w Sony. Miał Pan ten aparat w rękach przez dłuższą chwilkę i może jest Pan w stanie powiedzieć czy to duży mankament. Obawiam się, że słabo chroniona i źle umiejscowiona osłonka może się wyrobić pod wpływem ciągłego ucisku i dojdzie do poluzowania.Poza tym strasznie krytykowane jest ulokowanie lampy.
    Który aparat z tych dwóch pracuje dłużej i robi więcej zdjęć na jednym ładowaniu?
    Jezeli TZ20 ma mniej wad niż Sony- zdecyduję się na niego. Może zafascynuję się fotografią i również docenię mozliwości indywidualnych ustawień :).
    Rozumiem, że obydwa są dobre. Nie chciałabym aby jakaś techniczna wada utrudniała mi życie, a tego obawiam się właśnie z Sony.
    Miłego dnia.

  14. Szymon Marcjanek pisze:

    @Ola: Osłona akumulatora nie jest wysokiej jakości – to jest pewne. W czasie testów jednak nigdy nie doszło do sytuacji, w której zamknięcie by puściło. Co do umiejscowienia lampy błyskowej, to osobiście narzekałbym raczej na TZ20 😉 W Sony lampa umieszczona jest po lewej stronie, więc szansa na przypadkowe zasłonięcie jest nieduża. W TZ20 trzeba bardziej uważać – lampa jest po prawej stronie, niedaleko uchwytu. Jeżeli chodzi o podane przez Panią wcześniej kryteria, Sony nad rywalem ma dwie przewagi – ciekawszy tryb automatyczny i lepszy tryb filmowy. Pod względem jakości generowanych obrazów, Panasonic mi osobiście bardziej przypadł do gustu. Pozdrawiam

  15. Ola pisze:

    Bardzo dziękuję. Decyzja została podjęta. Dziś w końcu kupuję aparat i będzie to Sony 😀
    Cieszę się, że trafiłam na Waszą stronę. Bez tych informacji i Pana porad , nie wiem kiedy podjęłabym decyzję. Bardzo fajna strona. wyczerpujące informacje i co ważne- opisy i recenzje zrozumiałe nawet dla laika. Będe Was polecać i pewnie jeszcze się odezwę.
    Dzięki wielkie i pozdrawiam!

  16. Szymon Marcjanek pisze:

    @Ola: Dziękujemy za ciepłe słowa i życzymy tylko udanych sesji 🙂

  17. seba pisze:

    witam, jako zupełny amator chciałem zasięgnąć porady. jaki aparat kompaktowy kupić . Planuję robić zdjęcia mojej miejscowości , takie archiwum:). zdjęcia z daleka obejmujące jak największą powierzchnie, oraz pojedynczych budynków.. Na co dzień oczywiście normalne użytkowanie jak to w rodzinie .Nie jestem w tym temacie bardzo wymagający. Myślę że w aparacie przydał by się duży zoom. Przedział cenowy 1300 (+ – )Myślałem o Olimpus sz30mr , sp 800, albo Nikon L120.Co wybrać , a może inne propozycje? pozdrawiam

  18. Szymon Marcjanek pisze:

    @seba: Witam. Jeżeli myśli Pan o superzoomie, warto zerknąć na ten tekst: http://www….om-wybrac/. Pomimo, że od czasu jego publikacji minął rok, większość informacji jest nadal przydatna. Ponadto, warto zainteresować się również dwoma modelami, których w tamtym zestawieniu nie ma – kompaktom Nikon P500 i Fujifilm HS20EXR. To sprzęt, którego cena oscyluje w okolicach 1200 zł, ale pod względem parametrów powinny Panu przypaść do gustu. Pozdrawiam

  19. magda pisze:

    Mam pytanie odnośnie lampy w Sony HX9V, jest ona jak dla mnie trochę dziwna, czy wysuwa się ona automatycznie w razie potrzeby czy jest wysuwana ręcznie (i „chowana”)? Czy może się zdażyć, że na przykład naleci w szczeliny piach lub tym podobne i po prostu zniszczy mechanizm? Może to trochę głupie pytania ale właśnie takie mam obawy. I jeszcze jedno jaka jest różnica pomiędzy Sony HX9VB a HX9VN. Będę ogromnie wdzięczna za odpowiedź , pozdrawiam

  20. Szymon Marcjanek pisze:

    @magda: Witam. Z tego co pamiętam, lampa w HX9V jest wysuwana automatycznie, zgodnie z ustawionym programem. Mechanizm nie sprawia wrażenia delikatnego – w czasie testów nie mieliśmy żadnych problemów z płynnością wysuwania czy chowania tego elementu. Co do różnic pomiędzy tymi dwoma wariantami, to dotyczą one wyłącznie koloru obudowy – VB to wersja czarna, VN – złota. Pozdrawiam

  21. Robert pisze:

    witam, noszę się z zamiarem kupna testowanego aparatu. Posiadam nikona D5000, ale trudno go schować w kieszeń podróżując 🙂 zależy mi na dobrych zdjęciach, ale bardziej na materiale filmowym Hd. Czy ten aparat jest dobrym wyborem? Czy lepsza kamera Hd z możliwością robienia zdjęć. Chociaż miałem kamerę dv z trybem zdjęć i zdjęcia wychodziły kiepskie. Pozdrawiam

  22. Szymon Marcjanek pisze:

    @Robert: faktycznie D5000 schować do kieszeni byłoby ciężko 😉 Jeżeli kładzie Pan priorytet na filmy, Sony będzie dobrym wyborem. Jeżeli jednak istotniejsze byłyby zdjęcia i możliwość precyzyjnej i ręcznej ingerencji w ustawienia, to tu już poleciłbym model Panasonic TZ20. Pozdrawiam

  23. realadas pisze:

    Witam,
    Od pewnego czasu zaczynam rozglądać się za aparatem fotograficznym, lecz jestem laikiem w tym temacie dlatego też chciałbym uzyskać o poradę.
    Poszukuję aparatu do zdjęć portretowych, generalnie obiektem fotografowania będzie moje dziecko 😉 zdjęcia w plenerze, wakacyjne, w ruchu czyli sport itp itd. Zależy mi na pierwszym miejscu na jakości zdjęć, później jeżeli jest to możliwe do połączenia to i filmiki. Jestem laikiem więc dobre by było i automatyka i nastawianie ręczne do nauki. Kwota jaką dysponuje to ok 1.300 zł. Będę wdzięczny za linki do konkretnych modelów i wszelkie sugestie.
    Moje typy wyszukane to 1)Sony Cyber-shot DSC-HX9V, 2)Canon PowerShot SX220HS,3)Panasonic LUMIX TZ20 ,4)Olympus PEN E-PL1, 5)Nikon P500 6) Sony HX1 czy z tej szóstki jeżeli jest w śród nich to coś proszę wskazać ewentualnie coś innego poradzić. Zdam się na pana dziękuje i pozdrawiam
    za pomoc z góry dziękuje

  24. Szymon Marcjanek pisze:

    @realadas: Witam serdecznie. Ma Pan bardzo sprecyzowane oczekiwania, więc z czystym sumieniem mogę Panu polecić dwa rozwiązania:

    1. Jeżeli rozmiar aparatu ma dla Pana znaczenie drugorzędne, proponuję kupić Olympusa E-PL1, najlepiej z dwoma obiektywami (14-42 i 40-150, co w zupełności wystarczy w większości sytuacji). Niestety koszt zestawu z podwójną optyką to minimum 1600 zł, może Pan więc również rozważyć kupno zestawu z jednym szkłem (14-42 mm) – to już koszt około 1200 zł.

    2. Jeżeli istotny jest dla Pana kieszonkowy format aparatu, gorąco polecam albo Sony HX9 albo Panasonic TZ20 – oba kompakty są świetne i warte uwagi. Pierwszy ma lepszy tryb automatyczny i filmowy, drugi to przede wszystkim dobrze pomyślany panel nastaw ręcznych.

    Pozdrawiam

  25. realadas pisze:

    dziękuje za poradę chyba wybiorę Olympusa na razie z jednym szkłem chyba że znajdę w promocji oba. Dzięki wielkie za opinie i utwierdzenie. pozdrawiam

  26. realadas pisze:

    jak już doszedłem do olympusa to ostatnie pytanie jakie chcę zadać to olympus E-PL1 z dwoma obiektywami czy w tej samej cenie Sony Alfa a390 (odpadają filmiki ale to mniej istotne) więcej nie będę wymyślał i suszył Panu głowy
    pozdrawiam

  27. Szymon Marcjanek pisze:

    @realadas: Osobiście na Pana miejscu wybrałbym jednak Olympusa. A390 ma wiele zalet i w niektórych wypadkach przebija PENa (matryca o większej powierzchni, odchylany wyświetlacz, wbudowany wizjer itp), ale w ostatecznym rozrachunku, z Pana punktu widzenia to E-PL1 będzie chyba lepszym wyborem. Już uzasadniam dlaczego tak myślę:

    – za cenę jednego szkła w Sony, dostaje Pan dwa w Olympusie
    – mniejszy format matrycy w PENie ma jedną zaletę – podwaja ogniskową obiektywu. Oznacza to, że podpinając obiektyw 14-42 mm, w rzeczywistości uzyskuje Pan 28-84 mm – co znaczy że nawet wybierając zestaw z jednym obiektywem, posiada Pan optykę, z którą można już robić portretówki – a decydując się na zakup zestawu z dwoma obiektywami, dostaje Pan jeszcze niezłe amatorskie tele (40-150 mm w rzeczywistości przekłada się na 80-300 mm). Minusem mniejszego formatu jest większe upakowanie pikseli, czyli wyższe szumy na dużych czułościach, ale dopóki nie będzie Pan drukował zdjęć A4 rejestrowanych powyżej ISO800, nie powinno być to problemem.
    – E-Pl1 ma nieco szybszy tryb zdjęć seryjnych, co w wypadku fotografowania dzieci ma znaczenie 😉
    – Tryb wideo jest zawsze przydatnym dodatkiem. Nawet jeśli na co dzień używa Pan kamery, dobrze mieć ze sobą sensowną alternatywę.

    Pozdrawiam serdecznie 🙂

  28. realadas pisze:

    nic dodać nic ująć dzięki wielkie. Poszukam Pena z dwoma jak się uda jak nie to kupie z jednym na początek. Jestem wdzięczny za pomoc w wyborze i takie wyjaśnienie z najwyższej półki:) życzę wszystkiego dobrego i jeszcze raz dziękuje Panie Szymonie

  29. Szymon Marcjanek pisze:

    @realadas: Cieszę się, że mogłem pomóc 🙂

  30. Daniel pisze:

    Witam panie Szymonie. W recenzji wspomniał pan o nagrywaniu filmów 1920x1080p 50p? Ale w specyfikacji w pana recenzji jest tylko podane 1920x1080p 50i.
    Tak za bardzo nie orientuję się w tym 50i, a 50p (zależy mi na tym, ze jak nagram film i odtworzę na telewizorze w Full HD żeby nie klatkował.

  31. Szymon Marcjanek pisze:

    @Daniel: Witam serdecznie. Z tego co pamiętam, aparat obsługuje tryby nagrywania z przeplotem (50i) i bez (50p) w przepływności 24 lub 17 Mb/s. Nie powinno być żadnych problemów z odtwarzaniem na TV filmów zarejestrowanych kompaktem. Pozdrawiam

  32. kredka pisze:

    Witam, mam pytanie, chciałabym kupić aparat, do typowo amatorskich zdjęć, typu jakaś impreza, wyjazd ze znajomymi itp. mały, poręczny, mieszczący się w torebce, zastanawiam się nad Panasonic TZ20 lub Sony Cyber-shot DSC-HX9V. Który z tych aparatów byłby właściwszy?

  33. Szymon Marcjanek pisze:

    @kredka: Myślę, że Sony HX9 będzie optymalnym wyborem przy takich założeniach. Pozdrawiam

  34. Ola pisze:

    Witam Panie Szymonie. Od dłuższego czasu planuje kupno aparatu ale kompletnie nie potrafie podjac rzadnej konkretnej decyzji – nie bardzo znam sie na tych wszystkich parametrach. Rozważam kupno Sony HX9V lub Nikona S9100 – tak mi polecono. Nie ukrywam, że dużą rolę odgrywa tu cena, no i tutaj wygrywa nikon. W aparacie zależy mi na dobrej jakosci zdjęciach przy sporym zoomie, zdjeciach panoramicznych, dobrej jakosci zdjeciach nocą, bez zbytnich udziwnien. Proszę o pomoc przy wyborze sugerując się ceną i ewentualnie podac inny model oprócz tych wymienionych przeze mnie. Z góry dziekuję. Pozdrawiam

  35. Szymon Marcjanek pisze:

    @Ola: Witam serdecznie.

    Oba wspomniane przez Panią modele będą dobrym wyborem. Bazując na Pani kryteriach, Sony wykaże się lepszym trybem składania panoram (oprogramowanie w tym aparacie naprawdę zaskakująco dobrze sobie z tym radzi), pojemniejszym akumulatorem (więcej zdjęć na jednym ładowaniu) oraz lepszym trybem filmowym. Różnice w rozdzielczości matrycy pomijam, bo z Pani punktu widzenia nie powinno mieć to większej różnicy. Wybór zatem jest dość prosty – jeżeli mocniejsze strony Sony nie są z Pani punktu widzenia warte dopłaty, śmiało proszę kierować się do półki z Nikonem – i tak będzie Pani zadowolona, bo to dobry aparat. 🙂

    Pozdrawiam

  36. ala pisze:

    Witam Panie Szymonie!
    Od kilku dni czytam co się da na temat kompaktów i w dalszym ciągu nie wiem, co mam zrobić.
    Myślałam o Fuji HS20 EXR, porównywałam z innymi aparatami, ale zawsze wychodziło mi na to, że jednak bardzo mi odpowiada.
    Niepokoją mnie natomiast różne opinie na temat tego aparatu.
    Chciałabym, żeby robił dobre zdjęcia makro biżuterii, mam ochotę pobawić się czasami we własne ustawienia np. przy fotografowaniu roślin i pejzaży.
    Czy ten aparat to dobry wybór?
    Bardzo proszę o Pana opinię i pozdrawiam.

  37. Szymon Marcjanek pisze:

    @ala: Witam serdecznie

    HS20EXR to niezły aparat, a jeśli do tego przypadł Pani do gustu, to nie sugerowałbym się za mocno wszystkim, co o nim można w sieci przeczytać. Grunt to wiedzieć, jakie są jego ograniczenia (długich ogniskowych nie wykorzysta Pani bez statywu, kolory mogą być nieco mniej soczyste, w porównaniu ze starszymi aparatami tej marki) i zalety (makro od 1 cm, poprawnie działający AF, obrotowy wyświetlacz i kompaktowe, jak na super zoom, gabaryty) – potem wybór staje się już prosty. Proponuję wybrać się do sklepu, wziąć aparat w ręce i sprawdzić, czy dobrze Pani leży – jeśli tak, i jeśli instynktownie się ku niemu Pani skłania, myślę że nie ma co szukać więcej 😉

    Pozdrawiam

  38. tomol pisze:

    Witam
    Panie Szymonie bardzo proszę o pomoc.Nie mogę sie zdecydować w wyborze aparatu,ograniczyłem go już do dwóch modeli Nikon P310 i Sony HX9V.W pierwszym kusi jasny obiektyw w drugim duży zoom.Aparat będę używał głównie w wyjazdach turystycznych ale też i na imprezach rodzinnych.Proszę powiedzieć co by pan ewentualnie wybrał dla siebie.

    Pozdrawiam

  39. tomol pisze:

    Ewentualnie coś innego ale w podobnej cenie tj ok. 1200zł

  40. Szymon Marcjanek pisze:

    @tomol: Witam serdecznie

    Dwa wspomniane przez Pana aparaty to modele z naprawdę różnych półek i ciężko je porównać z prostego powodu – zaprojektowane zostały z myślą o innych potrzebach. Model Sony to klasyczny kompakt turystyczny – wyposażony w obiektyw o przydatnym zakresie ogniskowych, GPS i szereg automatycznych nastaw ułatwiających robienie zdjęć bez specjalnej znajomości zasad fotografowania. Model Nikona z kolei, to raczej sprzęt dla osób preferujących fotografię uliczną – nieduży, z jasnym obiektywem i niedużym zoomem, jest w rzeczywistości dość wyspecjalizowanym sprzętem.

    Zdecydowanie bardziej uniwersalnym wyborem jest model Sony. Jeżeli jednak nie potrzebuje Pan na co dzień szerokiego zakresu ogniskowych (np zadowala Pana kitowy obiektyw w lustrzance), to z Nikona powinien być Pan zadowolony.

    Pozdrawiam

  41. tomol pisze:

    Dziękuję bardzo.
    Mam jeszcze jedno pytanie , jak Sony HX9V radzi sobie w muzeach , kościołach ogólnie w dosyć ciemnych pomieszczeniach.

    Pozdrawiam

  42. Szymon Marcjanek pisze:

    @tomol: Zdecydowanie nie najgorzej – w sekcji ze zdjęciami testowymi w artykule powyżej, ma Pan dwie fotografie wykonane w kościele. Pozdrawiam

  43. Zbyszek pisze:

    mam fuji s200exr, czy jest sens zamienić go na nikona s9100 ?, ostatnio zdaża mi się robić dużo zdjęć w pomieszczeniach słabo oswietlonych gdzie nie używam flesza i czy jest jakaś różnica i na korzyść którego w zdjęciach w plenerze ?

  44. Zbyszek pisze:

    Panie Szymonie nie dodałem, że miałem Sony A200 i A350 i myślę że Fuji s200exr którego posiadam robi zbliżone zdjęcia do tych Sony z kitami dlatego pytam o tego Nikona w poprzednim pytaniu ?
    Jakby Pan by mógł pomóc to b. proszę
    Pozdrawiam

  45. Szymon Marcjanek pisze:

    @Zbyszek: Witam serdecznie. Panie Zbyszku, osobiście nie zamieniałbym S200EXR na S9100 – pomimo korzyści wynikających z matrycy BSI w tym ostatnim i tak zostałbym przy Fuji – ma korzystniejszą i jaśniejszą optykę, co w pomieszczeniach zrównoważy do pewnego stopnia oba aparaty, a w plenerze z kolei, moim zdaniem większa matryca CCD z S200EXR przyda się bardziej.

    Oczywiście w kontekście innych kryteriów (gabaryty, nagrywanie filmów, wyświetlacz) Nikon ma widoczną przewagę nad Fuji, pytanie tylko, co jest dla Pana w tym momencie istotniejsze. Pozdrawiam

  46. Zbyszek pisze:

    Dzięki,
    Pana uwagi pomogły mi w moich wahaniach, a czy jest sens s200exr wymienić na Fuji hs10 ?
    i co Pan myśli o Olympusie Sz-20

  47. Marcin Włodarczyk pisze:

    Dzień dobry Panie Szymonie.
    Przyznam szczerze, że nie wiem jak nazwać tę funkcję, ale w trybie makro moich poprzednich aparatów mi się to udawało. Chodzi mi konkretnie o rozmazanie drugiego planu za obiektem który fotografuję. (np. robię zdjęcie Synkowi, chcę żeby tylko On był wyraźny, a cała reszta rozmyta). Który aparat Pana zdaniem zrobi takie zdjęcia w dobrej jakości (?) Przepraszam, że pytanie jest skrajnie trywialne, ale nie potrafię inaczej go zadać 🙂

    Pozdrawiam serdecznie,
    Marcin

  48. Szymon Marcjanek pisze:

    @Zbyszek: Moim zdaniem warto pozostać przy S200EXR. Co do SZ-20, to nie miałem tego aparatu w ręku, ciężko więc mi go polecić lub odradzić, jeśli jednak interesują Pana kieszonkowce Olympusa, to właśnie dotarł do nas SZ-31MR i SH-25MR – o nich wkrótce będę mógł napisać coś więcej. Pozdrawiam

  49. Szymon Marcjanek pisze:

    @Marcin Włodarczyk: Witam serdecznie.

    Efekt, o którym Pan myśli nie jest łatwy do uzyskania za pomocą kompaktu, jeśli fotografowany obiekt nie jest mały. Najlepsza byłaby tu lustrzanka z portretowym obiektywem, domyślam się jednak, że nie jest to opcja w Pana wypadku. Warto rozejrzeć się więc za kompaktem, który posiada bardzo jasny obiektyw, najlepiej f/1,8 jak Samsung EX1 (http://www….-ex1-test/), choć przy f/2,8 również powinno się Panu udać uzyskać ładne rozmycie.

    Najprostsza receptura na zdjęcia, to w trybie A, S lub M użyć najmniejszej przesłony, ustawić maksymalną ogniskową i możliwie zbliżyć się do fotografowanego obiektu.

    Pozdrawiam

  50. Marcin Włodarczyk pisze:

    Ślicznie dziękuję za odpowiedź! Teraz się zastanawiam między tym zasugerowanym Samsungiem a Sony’m o którym pisze Pan powyżej 🙂


reklama