, Obiektywy Poradniki

Czy warto kupić obiektyw manualny?

fot. Tookapic/pexels.com

fot. Tookapic/pexels.com

Te artykuły także cię zainteresują:

Popularne produkty:
 • http://paint-bike.blogspot.com/ Jakub Mokrosiński

  Po trochu pozwolę sobie się nie zgodzić do końca z artykułem.

  Obiektywy manualne nie sa łatwe w obsłudze. Trzeba to oddać. Ale świetnie nadają się do tego samego do czego obiektywy AF. Po ogarnięciu i dojściu do wprawy można ogarnąć sport, zdjęcia dynamiczne i wszelkiego rodzaju reportaże. Powiem więcej – w wielu tych sytuacjach AF sobie nie jest w stanie poradzić, tam gdzie sobie jesteśmy w stanie poradzić sami. Przykładem może być np scena bawiących się i biegających bez ładu i składu dzieci, gdzie nie dość że my nie nadażamy za dzieciakami, to jeszcze CAF zaczyna szaleć. Ostrzenie manualne jest tutaj niezastąpione. A na pewno bardziej celne, choć… fakt faktem, wolniejsze. Sam obecnie fotografując chrzciny, sport, czy własne dziecko na placu zabaw korzystam tylko z obiektywów manualnych. Są dla mnie bardziej precyzyjne i bardziej przewidywalne niż AF.
  obiektywy manualne nie są lubiane, bo wymagają myślenia, przewidywania. Nie są to ułatwiacie zdjęć. Trzeba umieć opanować kadr, ostrość, przysłonę i jeszcze potrafić często przewidywać gdzie znajdzie sie zaraz fotografowany obiekt. Musimy więc myśleć i to myśleć z wyprzedzeniem. Jest to jednak do opanowania. A przy odrobinie wprawy AF okaże się bezużyteczny.

  Druga rzecz – manualne ostrzenie automatami? no nie… one się do tego nie nadają. Ich naturalnym środowiskiem pracy jest pełna automatyka. Ostrzenie jest bardzo nieprecyzyjne, pierścienie ostrości nie mają odpowiedniego oporu… w dodatku są bardzo małe i mało przyjemne. Próba ostrzenia obiektywami automatycznymi w sposób manualny może skończyć się zniechęceniem i raczej problemami. Zdecydowanie nie polecam takich prób, biorąc pod uwagę, że obiekty manualny z prawdziwego zdarzenia można mieć już za niecałe 50zł. Sam osobiście, choć doskonale radzę sobie z obiektywami starszymi bez automatyki, o tyle praca w ten sposób z obiektywami automatycznymi przyprawia mnie o dreszcze i ból głowy.

  No i co do reszty -> należy zaznaczyć, że niektóre systemy są w stanie potwierdzać ostrość, a inne wymagają specjalnego adaptera. Niektóre korpusy (wszystkie od Sony i Pentax) mają stabilizację matrycy, która działa również w przypadku obiektywów manualnych. Możemy więc mieć stabilizację i na nich. Warto to zaznaczyć w artykule.


reklama