Wykorzystanie drona pozwala na robienie zdjęć i nagrywanie filmów z lotu ptaka. Ujęcie odpowiedniej perspektywy sprawia, że są one niezwykle malownicze, a zarazem dynamiczne. Wymaga to jednak połączenia odpowiednich umiejętności i praktyki. Należy także pamiętać o zachowaniu podstawowych zasadach bezpieczeństwa. W czasie lotu operator musi mieć pełną kontrolę nad dronem, nie może tracić go z oczu, ani schodzić nisko zabudowań i miejsc gdzie przebywają ludzie.
Artykuł partnerski: materiał nadesłany przez partnera
Jak robić dobre zdjęcia dronem?
Zdjęcia wykonywane dronem dają niesamowity efekt, niezależnie od tego, czy robi się je profesjonalnie, czy do prywatnego użytku. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że zdjęcia będą udane. Przed wykonaniem sesji zdjęciowej warto sprawdzić prognozę pogody. Burza, deszcz, czy porywisty wiatr nie tylko utrudnią robienie zdjęć, ale mogą również uszkodzić drona. Kolejną kwestią jest wybór lokalizacji. Najlepiej wybrać takie miejsce, gdzie można wyróżnić tło, pierwszy oraz drugi plan. Bardzo ciekawie na zdjęciach będą prezentowały się wyraźne kształty i ostre linie. Ważną rolę odgrywa tutaj wybór właściwego obiektywu, który pozwoli uchwycić nawet najmniejsze detale i zapewni odpowiednią ostrość zdjęć. Chcąc wykonać niesamowite ujęcia warto przetestować zdjęcia seryjne. To doskonała opcja dla początkujących fotografów, ponieważ urządzenie wykona serię zdjęć o zróżnicowanych ustawieniach.
Zdjęcia najlepiej wykonać w formacie RAW, co umożliwi łatwiejszą edycję. Prostsze będzie także wydobywanie detali, które są prześwietlone lub zacienione. Aparaty stosowane w popularnych dronach (np. z serii DJI Mavic) wykonują zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, co sprawia, że pliki w formacie RAW nie będą kompresowane.
Jak robić filmy dronem?
Drony są często używane również do nagrywania filmów. Stworzenie dobrej jakości nagrania wymaga jednak odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności popartych praktyką. Podobnie jak w przypadku robienia zdjęć warto najpierw wybrać odpowiednią lokalizację i sprawdzić prognozę pogody. Przed startem drona zalecane jest zapoznanie się z miejscem filmowania. Będąc w powietrzu warto zrobić kilka nalotów na filmowane miejsce z różnych kątów i wysokości. Zaleca się wykonanie podglądu FPV, który przedstawia widok obrazu z kamery. Umożliwia to odpowiednie kadrowanie ujęć oraz podgląd bieżących parametrów lotu, takich jak wysokość, czy prędkość. Można również przetestować nagrywanie w różnych rozdzielczościach np. Full HD, czy 4K lub też różną ilość klatek na sekundę.
Uzyskanie profesjonalnych ujęcia umożliwia płynne sterowanie lotem drona oraz obrotem kamery. Filmowanie staje się prostsze, kiedy używa się dwóch kontrolerów, a co się z tym wiąże wykonuje je dwóch operatorów. Jedna osoba obsługuje drona i kieruje jego lotem, druga zaś operuje kamerą, co ułatwia skupienie się na filmowanych obiektach. Umożliwia to robienie obrotów kamerą 360 stopni, czy jednoczesne kręcenie kamerą wokół własnej osi oraz lot w określonym kierunku z jednoczesnym wznoszeniem się drona.
Obsługa drona zgodnie z przepisami
Fotografowanie czy filmowanie z powietrza to nie tylko umiejętność posługiwania się sprzętem, ale także odpowiednie podejście do kwestii prawnych oraz zachowanie zasad bezpieczeństwa. Od 31.12.2020 r. weszły w życie nowe przepisy, które obowiązują większość użytkowników dronów. Zgodnie z nimi chcąc latać dronem ważącym więcej niż 250g lub BSP, czyli bezzałogowym statkiem powietrznym ważącym mniej niż 250 g, ale wyposażonym w rejestrator danych np. kamerę w kategorii otwartej należy zarejestrować się jako operator. Zgodnie z przepisami należy ukończyć także proste szkolenie, które jest zakończone testem obejmującym 40 pytań wielokrotnego wyboru. Rejestracja oraz test dostępny jest na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
Posiadanie drona daje duże możliwości w kwestii robienia zdjęć i nagrywania filmów. Pozwala on spojrzeć na świat z perspektywy, która do niedawna była zarezerwowana wyłącznie dla wąskiej grupy osób mogących wynająć helikopter, czy awionetkę. Nowoczesne technologie stosowane w dronach pozwalają na wykonywanie profesjonalnych zdjęć z efektem wow. Obecnie zawodowych fotografów i filmowców elektryzuje premiera najnowszego modelu DJI FPV, który zapowiadany jest jako początek nowej ery dronów wyścigowych.
Dodaj komentarz