>

Zbiór materiałów testowych – Canon, Nikon, Leica, Pentax, Panasonic

Dostęp do szerokiej bazy materiałów testowych, jest zawsze bardzo pożądaną rzeczą, zwłaszcza przed zakupem nowego sprzętu. Dlatego też, poniżej znajdziecie odnośniki do najświeższych (zebranych w ciągu ostatniego tygodnia) fotografii i filmów, prezentujących możliwości następujących produktów:

# Canon EOS 7D
# Nikon D300s
# Leica M9
# Pentax K-x
# Canon PowerShot G11
# Canon PowerShot S90
# Obiektyw AF-S NIKKOR 70-200 mm F2.8 G ED VR II
# Obiektyw Leica Macro-Elmarit 45 mm f2.8 Macro

Canon EOS 7D

Zbiór materiałów testowych, dotyczących jednej z głośniejszych premier w ostatnim czasie, zwiększył się o kolejne dwie pozycje. Pierwszą z nich, jest bardzo dobra baza fotografii ukazujących „drabinkę” czułości ISO oraz szereg zdjęć plenerowych. Wykonane zostały one przez redaktorów polskiego portalu Fotopolis i znajdziecie je tutaj. Ponadto, na stronie Quesabesde (znajdziecie ją tutaj), pojawiła się recenzja EOSa 7D, wypełniona rozmaitymi materiałami testowymi, od ujęć plenerowych w różnych konfiguracjach, przez zdjęcia studyjne. Warto się z nimi choćby pobieżnie zapoznać, bowiem w dobry sposób ukazują możliwości lustrzanki Canona

Krótka charakterystyka aparatu:
* 18-megapikselowa matryca CMOS APS-C;
* Zapis zdjęć z prędkością 8 klatek na sekundę;
* Zakres czułości do ISO 12800;
* Wizjer z pokryciem 100%;
* 19 krzyżowych pól AF;
* System pomiaru światła iFCL;
* Dwa procesory DIGIC 4;
* Nagrywanie filmów Full HD;
* Wbudowany transmiter Speedlite;
* 3-calowy wyświetlacz LCD Clear View II (920 000 punktów);
* Korpus ze stopu magnezu, zabezpieczony przed wpływem czynników zewnętrznych.

Nikon D300s

Najnowsza baza zdjęć wykonanych przy użyciu tego właśnie aparatu, znajduje się na stronie Neutralday (by się tam przenieść, kliknijcie tutaj). Znajdziecie tam zestaw zdjęć studyjnych, testujących rozpiętość ISO lustrzanki, na bazie jednej kompozycji.

Krótka charakterystyka aparatu:
D300S oparty jest na wcześniej użytym w D300 czujniku DX CMOS, a matryca posiada rozdzielczość 12,3 Mpix. Nie zaskakuje także procesor odpowiedzialny za przetwarzanie obrazu (w dalszym ciągu ten sam model EXPEED) oraz AF (51-punktowy, podobnie jak w D300). Wśród nowości, na pierwsze miejsce wychodzi tryb nagrywania video (rozdzielczość 1280×720 pikseli, 24 klatki na sekundę i dźwięk stereo). Nikon zdecydował się także w niewielkim stopniu zmienić interfejs i dodano przycisk LV, ułatwiający przechodzenie między trybem robienia zdjęć a nagrywania. Istotną innowacją jest dodanie drugiego gniazda na karty pamięci – D300S obsługuje nie tylko nośniki CF, ale również SD/SDHC. Zmian doczekał się także tryb zdjęć seryjnych, dzięki czemu prędkość zapisywania fotografii wynosi teraz 7 klatek na sekundę (a nawet dochodzi do 8 przy użyciu zewnętrznego zasilania MB-D10 lub rozszerzonego wewnętrznego akumulatora EN-EL4a). Reszta elementów konstrukcyjnych nie rozczarowuje – wyświetlacz LCD o przekątnej 3 cali i rozdzielczości 920 000 punktów, wizjer o powiększeniu 0,94x i pokryciu 100% pola klatki oraz nowe przyciski funkcyjne (niektóre zaczerpnięte zostały z droższych konstrukcji Nikona).

Leica M9

Jeśli interesują Was zdjęcia zrobione przy użyciu M9, powinniście zajrzeć na stronę Kena Rockwella (znajdziecie ją tutaj). Umieścił on bowiem zestaw zdjęć plenerowych, ukazujących możliwości aparatu w różnych warunkach. Co ciekawe, do testów nie użyto ani jednego droższego szkła Leici, a jedynie obiektywy, obecnie uważane za ekonomiczne: 28mm f/2.8 ELMARIT-M ASPH, 50mm f/2, 90mm f/2.8 TELE-ELMARIT-M oraz LEICA 50mm f/1.4 SUMMILUX (z czego trzy ostatnie mają ponad 25 lat!).

Krótka charakterystyka aparatu:
Najnowszy cyfrowy dalmierzowiec nawiązuje do tradycji poprzednich modeli serii M. Korpus mierzy zaledwie 139x37x80 mm, a to znaczy że w swojej klasie jest to jeden z najmniejszych aparatów. Konstrukcja oparta została na szkielecie z odlewów stopów magnezowych, dopełnionym przez frezowane płytki z litego mosiądzu. M9 posiada pełnoklatkową matrycę CCD (czujnik o wymiarach 23,9×35,8 mm), której producentem jest Kodak. Rozdzielczość matrycy to 18 Mpix, a zakres jej czułości zawiera się pomiędzy wartościami ISO 80 – 2500. Wśród innych, wartych komentarza podzespołów, wymienić można jeszcze szklany filtr podczerwieni, którego użycie eliminuje konieczność stosowania zewnętrznych filtrów UV/IR nakręcanych na obiektywy. Po raz pierwszy chyba, w historii serii M, Leica zdecydowała się na zamontowanie funkcji Snapshot, czyli trybu ustawień automatycznych wielu istotnych parametrów (jak balans bieli czy czas naświetlania). Oczywiście, w M9 znajdziemy także identyfikację wprowadzonego stosunkowo niedawno temu, charakterystycznego 6-bitowego kodu, jakim oznaczane są najnowsze obiektywy Leici. Przez to, aparat automatycznie określa niektóre parametry (jak redukcję winietowania) ułatwiające prace z danym szkłem. Aparat współpracuje z nośnikami SD/SDHC (do 32 GB pojemności). Zastosowany akumulator wystarcza na zrobienie do 500 zdjęć na jednym ładowaniu. Co warto jeszcze podkreślić, kupując Leicę M9, jednocześnie nabywamy klucz licencyjny na popularny program Adobe Photoshop Lightroom.

Pentax K-x

Baza danych dotycząca tej pozycji, powiększyła się o jedną pozycję. Jest to nieduży zbiór zdjęć wykonanych na podstawie tego samego ujęcia, umożliwiający zaprezentowanie możliwości wykorzystania czułości ISO. Fotografie znajdują się na stronie Focus Numerique (aby się tam przenieść, kliknijcie tutaj).

Krótka charakterystyka aparatu:
Matryca CMOS o rozdzielczości 12,4 Mpix, obsługująca czułości w przedziale 100-6400 ISO (do 12 800 w trybie obniżonej jakości), do tego mechaniczna stabilizacja Shake Reduction (według deklaracji producenta, pozwala wydłużyć czas otwarcia migawki o 4 EV) i procesor PENTAX PRIME II. W trybie zdjęć seryjnych K-x osiąga bardzo przyzwoitą prędkość wynoszącą 4,7 klatki na sekundę. Pozytywnie zaskakuje także automatyczne strojenie ostrości – wykorzystany układ SAFOX VIII posiada 11 pól, z czego aż 9 jest krzyżowych. Ponadto do naszej dyspozycji oddano wyświetlacz LCD o przekątnej 2,7 cala (230 000 punktów, LivieView jest dostępny), wizjer oraz funkcję nagrywania video w HD (720p, 24 klatki na sekundę). Nie mogło zabraknąć także wsparcia od strony programowej. Miedzy innymi Pentax dostarczył znany z aparatu K-7 tryb HDR, a także szereg pre-definiowanych ustawień tematycznych. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o dwóch rzeczach. Pierwszą z nich jest zasilanie. Producent zdecydował się na użycie baterii typu AA, a ich wydajność ma sięgać do 1900 zdjęć na jednym komplecie.

Canon PowerShot G11

Bardzo duża baza zdjęć testowych (zarówno kompozycje studyjne jak i plenerowe) pojawiła się ostatnio na stronach Imaging Resource. Znajdziecie je tutaj. Jeśli interesuje Was ten model aparatu, warto się z tym materiałem zapoznać, daje bowiem doskonały wgląd w możliwości G11

Krótka charakterystyka aparatu:
Urządzenie zbudowane zostało w oparciu o matrycę CCD o rozdzielczości 10 Mpix, obsługującej ISO do 3 200 (do 12 500 w przypadku obniżonej jakości zdjęć). Za przetwarzanie obrazu odpowiada procesor DIGIC IV, a poziom szumów ma być, wedle deklaracji producenta, znacznie mniejszy niż w przypadku G10. Ponadto, w nowym kompakcie znajdziemy obracany wyświetlacz LCD o przekątnej 2,8 cala (461 000 punktów), optyczną stabilizację obrazu i obiektyw o 5-krotnej możliwości zbliżenia, zaczynającej się od 28 mm. Do naszej dyspozycji oddano także funkcję zapisu RAW (co z pewnością cieszyć może zwłaszcza miłośników cyfrowej edycji obrazu), a także tryb nagrywania video w rozdzielczości 640 x 480 pikseli, przy 30 klatkach na sekundę.

Canon PowerShot S90

Bardzo duża baza zdjęć wykonanych za pomocą S90, została opublikowana na łamach japońskojęzycznej strony DC Watch Impress. Tutaj znajdziecie jej tłumaczenie. Fotografie pochodzą z różnych konfiguracji i zostały z przejrzysty sposób ułożone, co zdecydowanie ułatwia korzystanie z zasobów witryny.

Krótka charakterystyka aparatu:
Model PowerShot S90 to konstrukcja wyglądająca dość interesująco. Największą niespodzianką jest tutaj specjalny pierścień nastaw okalający obiektyw – rzecz raczej niespotykana w kompaktach. Ten element daje nam szybką kontrolę nad ustawieniami parametrów ekspozycji, co więcej jest w pełni konfigurowalny, a to z pewnością doceni każdy bardziej zaawansowany miłośnik robienia zdjęć. Parametrami technicznymi S90 niespecjalnie odbiega od standardów do jakich przyzwyczaili nas inni producenci. W środku znajdziemy więc matrycę CCD o rozdzielczości 10 Mpix i procesor DIGIC IV, co zapewnia obsługę czułości ISO do 3 200. Ponadto, w nowym kompakcie mamy wyświetlacz LCD o przekątnej 3 cali (461 000 punktów), mechaniczną stabilizację obrazu i co warto wyraźnie podkreślić, bardzo jasny obiektyw (F2.0-4.9) o 3,8-krotnej możliwości zbliżenia (odpowiednik 28-105 mm dla filmu 35 mm). Do naszej dyspozycji oddano także funkcję zapisu RAW (co z pewnością cieszyć może zwłaszcza miłośników cyfrowej edycji obrazu), a także tryb nagrywania video w rozdzielczości 640 x 480 pikseli, przy 30 klatkach na sekundę.

AF-S NIKKOR 70-200 mm F2.8 G ED VR II

Pojawił się także bardzo interesujący zestaw zdjęć, umieszczonych na łamach witryny DC Watch Impress (link do anglojęzycznego tłumaczenia znajdziecie tutaj). Ukazują one obiektyw AF-S NIKKOR 70-200 mm F2.8 G ED VR II w akcji. Szkło testowane było przy użyciu korpusu Nikon D3X. Warto zapoznać się z tym materiałem.

Dane techniczne:
# Ogniskowa: 70–200 mm
# Największa/najmniejsza przysłona f/2,8, f/22
# Konstrukcja obiektywu: 21 elementów w 16 grupach (7 elementów ze szkła typu ED oraz powłoki nanokrystaliczne)
# Kąt obrazowy: 34°20’ – 12°20’ (22°50’ – 8° z aparatem Nikon formatu DX)
# Minimalna odległość nastawiania ostrości: 1,4 m (w całym zakresie ogniskowych)
# Liczba listków przysłony 9 (zaokrąglone)
# Średnica filtru: 77 mm
# Średnica x długość: Około 87 x 209 mm
# Masa: Około 1540 g

Panasonic LEICA DG MACRO-ELMARIT 45 mm ASPH. MEGA O.I.S.

Portal Quesabesde umieścił recenzję wspomnianego obiektywu spółki Panasonic – Leica oraz zestaw interesujących zdjęć testowych. Nie jest ich może wyjątkowo dużo, ale i tak dają pewne wyobrażenie możliwości tego szkła. Wszystkie fotografie znajdziecie tutaj.

Krótka charakterystyka aparatu:
Skomplikowana stałoogniskowa konstrukcja powstała na bazie czternastu elementów ułożonych w dziesięciu grupach. Aby polepszyć jakość zdjęć, jedna z soczewek wykonana została ze szkła niskodyspersyjnego ED, a inną producent obdarzył kształtem asferycznym. Obiektyw posiada ogniskową równą 45 mm, a kąt widzenia wynosi 27 stopni. Ponadto, znajdziemy tutaj mechanizm stabilizacji MEGA O.I.S. Wśród pozostałych parametrów, wspomnieć należy jeszcze o przysłonie (siedem listków), której granicą domknięcia jest wartość f/22. Minimalna odległość ostrzenia to 0,15 m, a światłosiła wynosi f/2,5. Szkło waży 225 g przy gabarytach 63×62,5 mm.

Źródło: Canon, Nikon, Panasonic, Leica, Pentax, Fotopolis, ImagingResource, Quesabesde, DC Watch Impress, Focus Numerique, Ken Rockwell, Neutralday

Ceny Nikkor AF-S 70-200 mm F2.8G ED VR II

Nikkor AF-S 70-200 mm F2.8G ED VR II

od: 6.920 zł »

Szymon Marcjanek

Szymon jest redaktorem naczelnym grupy techManiaK. Poza podróżowaniem ma wiele pasji, z których sztuka robienia dobrych zdjęć jest w ścisłej czołówce.

Disqus Comments Loading...

Najnowsze artykuły

Thule Paramount Backpack 24L – plecak na podróż i na co dzień (recenzja)

Dobry i stylowy plecak na laptopa, aparat i drona. Na rynku jest wiele modeli, które…

2024-04-30

LAMAX X5.2. Czy ta tania kamera to konkurencja dla GoPro?

Rynek kamer sportowych ma się dobrze. LAMAX X5.2 to kamera, która wyglądem przypomina GoPro. Kosztuje…

2024-04-27

Drukarka do zdjęć za mniej niż 100 zł. Skorzystaj z tej promocji!

Za jedyne 99 zł możesz kupić drukarkę do zdjęć. Wszystko dzięki tej promocji, w której…

2024-04-26

Wiadomość dnia: Sigma i Tamron z obiektywami dla Canon EOS RF

Na ten moment czekaliśmy za długo, ale w końcu nadszedł. Tanie obiektywy EOS RF pojawiły…

2024-04-23

Najlepsze aparaty cyfrowe 2024 według TIPA

Ogłoszono właśnie tegorocznych zwycięzców TIPA World Awards. Oto najlepsze aparaty, które warto mieć. Każdy znajdzie…

2024-04-20

Uniwersalny i szeroki zoom: Sony FE 16–25 mm F2.8 G

Bardzo ciekawe szkło wzbogaciło ofertę Sony. Zoom FE 16–25 mm F2.8 G oferuje nieoczywiste parametry,…

2024-04-17

Wraz z naszymi partnerami stosujemy pliki cookies i inne pokrewne technologie, aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym. Używamy plików cookies, aby wyświetlać swoim Użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy oraz w celach analitycznych i statystycznych. Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej oraz naszych partnerów. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.

Polityka Cookies